|
» 2012 » Березень » 5 » "Юрку, ми не мстимося за наші родини..." ДО РІЧНИЦІ ЗАГИБЕЛІ РОМАНА ШУХЕВИЧА
14:28 "Юрку, ми не мстимося за наші родини..." ДО РІЧНИЦІ ЗАГИБЕЛІ РОМАНА ШУХЕВИЧА |
З листопада 1943 р. "Тур" очолив УПА. В липні 1944 р. на підпільному І-му Великому зборі Української Головної Визвольної Ради (УГВР) обраний Головою Генерального Секретаріату УГВР - надпартійного передпарламенту майбутньої Української держави, а в 1946 р. отримав від УГВР звання генерал-хорунжого УПА.
"Тараса Чупринка" був принциповим противником нової влади, яка відправила на заслання його батьків і сестру.
На початку війни у 1941 році, коли "чистили" західноукраїнські в'язниці, розстріляли брата, згодом - піддали арешту дружину Наталію Шухевич-Березинську, а дочку Марійку і сина Юрка відправили до спеціального дитячого будинку. Доньку удочерила вчителька Тетяна Запорожська. Сина допитували оперпрацівники МДБ, однак свідчень про місця переховування батька він не дав.
9 липня 1947 р. Юрко Шухевич втік із спецдитбудинку у місті Рутченково Сталінської області і повернувся у Західну Україну. Спочатку він переховувався у селі Бусовисько Дрогобицької області у батькового приятеля Михайла Цапа. Роман Шухевич. Всі фото надані автором (якщо не вказано інше)
У жовтні 1947 р. Юрко зустрівся з батьком, який забезпечив його документами на ім'я Б.Левчука і влаштував у середню школу міста Кам'янка-Бузька. Саме тоді, як згадував Ю. Шухевич, його батько сказав: "Юрку, ми не мстимося за наші родини, ми боремося за те, щоб раз і назавжди повалити цей страшний антинародний комуністичний режим".
У січні 1948-го вони зустрілися ще раз, у Львові.
20 березня 1948 р. Юрко разом із зв'язковою Шухевича Галиною Дідик виїхав з метою викрасти сестру Марію (якій на той час було 7 років) з дитячого будинку. План не вдалося реалізувати, а 25 березня Юрія знов захопили. Його засудили у чотирнадцять років, а на волю він вийшов лише у 1989 р., у віці 55 років, втративши зір.
З 1943 року Роман Шухевич перейшов на нелегальне становище. Нацисти заарештували його дружину Наталю Шухевич-Березинську, адже УПА в той час веде боротьбу під гаслом війни проти "двох окупантів" - Гітлера і Сталіна.
Тоді Шухевич, ризикуючи життям, зустрівся з полковником Альфредом Бізанцем (колишнім воєначальником Української Галицької Армії) і гестапо звільнило Наталю.
У 1944 р. Роман і Наталя формально розлучилися, щоб родина не постраждала від нацистів, які розшукували Шухевича.
Наталя Березинська. Фото з архіву Центру досліджень визвольного руху
Проте цікавилися Наталкою й інші сили. 27 липня 1945 року її (разом з її матір'ю, сином Юрком і дочкою Марією) у селі Біличі Старосамбірського району заарештували. Через неї, зрозуміло, сподівались вийти на "Вовка" - таке псевдо було дано її чоловікові у документах НКВС. _____________ 5 березня 1950 року у бою із загоном радянських
спецслужб загинув командир УПА Роман Шухевич. А ось що робили з тілами
чільних націоналістів: "Останки вивезли на машині з дровами та запасом
бензину за 300 км у лісовий масив на Житомирщині, після ретельної
кремації прах зібрали, подрібнили, розвіяли, а місце закамуфлювали під
стоянку туристів..." Читати повністю статтю "Як загинув Шухевич і що могло статися з його тілом"
|
: 586 |
: PORTAL_SOU
| : 5.0/1 |
|
"Спілка офіцерів України (СОУ) є всеукраїнською неприбутковою громадською організацією військово-патріотичного спрямування, яка об'єднує на добровільних засадах громадян України: військовослужбовців-офіцерів, прапорщиків і мічманів кадру, зарахованих до Збройних Сил України до запровадження військової служби за контрактом, ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, курсантів (слухачів) випускних курсів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи, що здійснюють підготовку спеціалістів для військових формувань України, військової служби за контрактом, за призовом, запасу і у відставці Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів, Міністерства з надзвичайних ситуацій, військовослужбовців які проходять службу у резерві (надалі - Збройних Сил України), а також громадян офіцерів (старшин) - ветеранів військових формувань, які брали участь у визвольних змаганнях за незалежність України..."
ОФІС ВГО СПІЛКИ ОФІЦЕРІВ
|