Офіційні сайти відомств
» 2011 » Квітень » 15 » "Зрозумійте мене! На мене і без того від соціалістів багато всяких наклепів. А Гришко - довірена особа Винниченка..." -АНОНС
13:05
"Зрозумійте мене! На мене і без того від соціалістів багато всяких наклепів. А Гришко - довірена особа Винниченка..." -АНОНС
-Що ви, пане полковнику, панькаєтесь з тим Гришком? Йому треба всипати "двадцять п'ять" і вигнати, щоб не смердів та не деморалізував інших.
- Зрозумійте мене! На мене і без того від соціалістів багато всяких наклепів. А Гришко - довірена особа Винниченка.

Ці спогади написав інженер Василь Прохода, колишній підполковник Армії УНР. У 1918 році він служив у Сірій (Сірожупанній дивізії) армії Гетьманату, яка разом із німецькими союзниками Павла Скоропадського розміщувалася на Чернігівщині й Сумщині.

Під час антигетьманського повстання у листопаді 1918-го сірожупанники виступили на стороні Директорії УНР і два місяці утримували Конотоп із прилеглими районами - у конфліктах із вірними Скоропадському силами, потім німцями, які відступили додому, і нарешті сформованою в північних районах Чернігівщини Таращанською дивізією Миколи Щорса (вірною уряду Червоної України).

У січні 1919 року Директорія УНР перекинула Сіру дивізію з Конотопа (замість неї захищати північно-східний кордон прибув Чорноморський кіш) у Коростень, який з боку Білорусі наполегливо атакували більшовицькі частини.

Показова цитата Романа Коваля про перебування бійців у Києві під час залізничного переїзду з Чернігівщини на Житомирщину: "В місті безупинно лунали постріли. Хто в кого стріляв, розібратися було неможливо".

19 січня 1919 р. сірі полки прибули на вокзал Коростень-Подільський, де панічно метушилися якісь українські частини - станція в цей час обстрілювалася більшовиками з гармат. Командир 1-го Сірого полку Антін Пузицький, безпосередній начальник Василя Проходи, рішучими і вмілими діями зупинив панічну втечу українських частин, організував контрнаступ і відігнав більшовиків на десяток кілометрів. 

"Історична Правда"
пропонує вашій увазі спогади про те, що було далі. Написані непоганим стилем, вони дозволяють скласти уявлення про ньюанси кампанії Дієвої армії УНР на початку 1919 року. 

Ці мемуари були опубліковані 1968 року в науково-історичному журналі "Вісті комбатанта", який видавався ветеранами визвольних змагань у США. Його номери оцифровує блогер komb-a-ingwar , з дозволу якого ІП й передруковує спогади підполкованика Проходи.

Отже, 19 січня 1919 року. Полк Сірожупанників, щойно прибувши маршрутом Конотоп-Київ-Коростень, одразу ж з ешелонів вступив у бій і відігнав радянські війська...

Читати повністю статтю
Бої за Коростень в січні 1919 року. Спогади офіцера армії УНР

: 560 | : PORTAL_SOU | : 5.0/2
: 0

[ | ]

"Спілка офіцерів України (СОУ) є всеукраїнською неприбутковою громадською організацією військово-патріотичного спрямування, яка об'єднує на добровільних засадах громадян України: військовослужбовців-офіцерів, прапорщиків і мічманів кадру, зарахованих до Збройних Сил України до запровадження військової служби за контрактом, ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, курсантів (слухачів) випускних курсів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи, що здійснюють підготовку спеціалістів для військових формувань України, військової служби за контрактом, за призовом, запасу і у відставці Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів, Міністерства з надзвичайних ситуацій, військовослужбовців які проходять службу у резерві (надалі - Збройних Сил України), а також громадян офіцерів (старшин) - ветеранів військових формувань, які брали участь у визвольних змаганнях за незалежність України..."

ОФІС ВГО СПІЛКИ ОФІЦЕРІВ

переглянути збільшену мапу
Логін:
Пароль:НОВИНИ  © ВГО СОУ


Пошук

Календар

«  Квітень 2011  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Наші друзі та партнери

Пам’ятай про Крути [Vox.com.ua] Портал українця
Пиши українськоюЕвропейський конгрес українців
Українці УгорщиниСпілка українців у Португалії інтернетвидання -Українці у Португалії-
Український радіопортал - Украинский радиопортал
 ПРОСВІТА - КРИВИЙ РІГ
Воєнна історіяЧасопис Промінь Просвіти
zampolit
Українське життя в Севастополі
Український козацький портал

Сайти осередків СОУ

Кнопка ВОО СОУ
Кнопка КРоСОУ

Тернопільська СОУ


  • При використанні інформації посилання на  www.portsou.at.ua  бов’язкове.
  • Зміст матеріалів на сторінках сайту не завжди відображає офіційну позицію Всеукраїнської громадської організації СПІЛКИ ОФІЦЕРІВ УКРАЇНИ і адміністрації сайту.
  • Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст рекламних банерів, які надає сервіс "Ucoz".
  • Відповідальність за точність наведених фактів, цифр, та імен несуть автори матеріалів.
                                                         
Locations of visitors to this page

© Портал українських офіцерів
(Спілки офіцерів України)
2022

E-mail редакції: rigsou@ukr.net
Використовуються технології uCoz