Офіційні сайти відомств
» 2009 » Жовтень » 9 » СБУ передала УПЦ КП архівні матеріали про зруйновані комуністичним режимом православні храми
19:06
СБУ передала УПЦ КП архівні матеріали про зруйновані комуністичним режимом православні храми

8 жовтня ц.р. у приміщенні патріархії Української православної церкви Київського патріархату відбулась церемонія передачі архівних матеріалів щодо храмів, які належали українській автокефальній церкві і були відібрані більшовицьким режимом.

Документи щодо 37 українських храмів предстоятелю УПЦ КП патріарху Філарету передав голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко.

Звертаючись до учасників церемонії, голова СБУ зазначив,  що під час розслідування  кримінальної справи про Голодомор-Геноцид українського народу, слідчими СБУ в архівах віднайдено велику кількість документів, пов’язаних з розправою більшовицького режиму над українською церквою. «За висновками експертів, знищення українського визвольного руху почалось саме з руйнації у 20-30- х роках минулого століття духовних традицій народу, його віри. Духовенство автокефальної української церкви було репресовано, а сама церква увійшла в історію під назвою «Розстріляна церква», - наголосив В.Наливайченко.

Він повідомив, що продовжується робота з пошуку документів, у т.ч. з архіву СБ України, про колишні храми у південно-східних регіонах держави, де за часів войовничого атеїзму було закрито найбільшу кількість храмів.

В.Наливайченко розповів, що сьогодні передано матеріали щодо храмів у Сумській (6 храмів), Чернігівській (28 храмів) та Харківській (3 храми) областях, які були зруйновані або використовуються не за призначенням. «Історичний факт, що у більшості із цих храмів у 20-30 роках минулого століття богослужіння проводилися українською мовою українськими священнослужителями», - сказав В.Наливайченко.

На сьогодні у 17 із цих старовинних храмів ХVІІ-ХІХ століття, у т.ч. архітектури українського бароко, діють будинки культури, спортзали, розважальні заклади тощо, 12 храмів залишаються у напівзруйнованому стані (зокрема, церква Трьох святих у м. Глухові Сумської області, Миколаївська церква в с. Радичів Коропського району, Покровська церква у с. Дігтярівка Новгород-Сіверського району Чернігівської області).

Згідно з офіційними документами, 80 відсотків із загальної кількості діючих у 20-30-х роках минулого століття храмів були відібрані у прихожан або зруйновані. При цьому унікальні історичні та художні пам'ятки культури українського народу ХІІ-ХІХ ст. конфісковувались комуністичним режимом і безслідно зникали.

Про масштаби нищення церкви і духовенства свідчить такий приклад: якщо у 1917 році на Київщині функціонувало 1710 православних парафій, то станом на 1940 рік залишилось лише дві. З  23 монастирів і 5193 ченців не залишилось жодного, а з 1435 священиків тільки 3 продовжили свою діяльність.

Валентин Наливайченко запевнив, що робота зі складання переліку колишніх культових споруд, які повинні бути передані Церкві, продовжуватиметься і в інших регіонах, насамперед, у південно-східних областях України, де священство зазнало найбільших тортур і де були зруйновані майже усі храми.

Глава УПЦ КП патріарх Філарет висловив подяку Службі безпеки України та керівникам обласних державних адміністрацій, які долучились до справи повернення Церкві культового майна і передачі його у безоплатне користування віруючим. За словами Патріарха, цей крок сприятиме розпочатим об'єднавчим процесам в українському православ’ї, оскільки з часом вказані культові споруди будуть використовуватися громадами єдиної помісної православної церкви в Україні.

У заході також  взяли участь народний депутат України, голова Всеукраїнської громадської організації «За помісну Україну» Петро Ющенко, голова Чернігівської обласної державної адміністрації Володимир Хоменко, представники Сумської та Харківської обласних державних адміністрацій, а також підприємці Сумщини, які передали церкві гроші на відновлення понищених храмів.

Прес-центр СБ України


: 1338 | : Петро_ЛИСЕНКО | : Українська церква | : 0.0/0
: 0

[ | ]

"Спілка офіцерів України (СОУ) є всеукраїнською неприбутковою громадською організацією військово-патріотичного спрямування, яка об'єднує на добровільних засадах громадян України: військовослужбовців-офіцерів, прапорщиків і мічманів кадру, зарахованих до Збройних Сил України до запровадження військової служби за контрактом, ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, курсантів (слухачів) випускних курсів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи, що здійснюють підготовку спеціалістів для військових формувань України, військової служби за контрактом, за призовом, запасу і у відставці Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів, Міністерства з надзвичайних ситуацій, військовослужбовців які проходять службу у резерві (надалі - Збройних Сил України), а також громадян офіцерів (старшин) - ветеранів військових формувань, які брали участь у визвольних змаганнях за незалежність України..."

ОФІС ВГО СПІЛКИ ОФІЦЕРІВ

переглянути збільшену мапу
Логін:
Пароль:НОВИНИ  © ВГО СОУ


Пошук

Календар

«  Жовтень 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Наші друзі та партнери

Пам’ятай про Крути [Vox.com.ua] Портал українця
Пиши українськоюЕвропейський конгрес українців
Українці УгорщиниСпілка українців у Португалії інтернетвидання -Українці у Португалії-
Український радіопортал - Украинский радиопортал
 ПРОСВІТА - КРИВИЙ РІГ
Воєнна історіяЧасопис Промінь Просвіти
zampolit
Українське життя в Севастополі
Український козацький портал

Сайти осередків СОУ

Кнопка ВОО СОУ
Кнопка КРоСОУ

Тернопільська СОУ


  • При використанні інформації посилання на  www.portsou.at.ua  бов’язкове.
  • Зміст матеріалів на сторінках сайту не завжди відображає офіційну позицію Всеукраїнської громадської організації СПІЛКИ ОФІЦЕРІВ УКРАЇНИ і адміністрації сайту.
  • Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст рекламних банерів, які надає сервіс "Ucoz".
  • Відповідальність за точність наведених фактів, цифр, та імен несуть автори матеріалів.
                                                         
Locations of visitors to this page

© Портал українських офіцерів
(Спілки офіцерів України)
2023

E-mail редакції: rigsou@ukr.net
Використовуються технології uCoz