Офіційні сайти відомств
» 2009 » Вересень » 12 » На Львівщині вшановують роковини з дня смерті останнього головного командира УПА
18:40
На Львівщині вшановують роковини з дня смерті останнього головного командира УПА


Не лише скорботу, але й світлі спогади поклали сьогодні на вівтар пам'яті галицькі соратники генерал-хорунжого Василя Кука, котрий очолив УПА після загибелі легендарного Романа Шухевича. З нагоди других роковин відходу у вічність біля його могили у селі Красне Буського району пройшло поминальне віче, в якому взяли участь рідні, ветерани УПА, представники влади, громадські діячі та односельчани. Вони разом з молодими спадкоємцями спільно помолились за незламну душу людини, котра стала символом українськості.

"Леміш", "Коваль", "Юрко", "Ведмідь", "Полковник Коваль" ... Кому належали ці псевдо стало відомо лише в часи Незалежної України. Ним виявився один із провідних членів ОУН, генеральний секретар Української Головної Визвольної Ради - підпільного парламенту України Василь Кук. В історію він ввійшов як головний командир легендарної Української Повстанської Армії у 1950-1954 рр., а до того керував воєнною округою УПА-Південь, на рахунку якої найбільша за весь період національно-визвольних змагань битва під Гурбами у квітні 1944 року.

Василь Кук здобув визнання і як підпільний публіцист та історик. Одна з найвідоміших його праць - "Пашні Буряки" (підручник із конспірації ОУН) побачила світ у 1938 році, була перекладена іншими мовами. Високу оцінку їй дав маршал де Голь, котрий скористався порадами українця, організовуючи військові підрозділи в окупованій Франції. Кук також першим запровадив випуск листівок ОУН-УПА російською мовою. Це дозволило залучити до підпільної боротьби етнічно неукраїнське і російськомовне населення. Серед творчого доробку - "Колгоспне рабство" (аналітичний огляд функціонування колгоспної системи в Україні), цикл нарисів про життя та творчість Артема Веделя - відомого українського композитора, біографічні нариси про Степана Бандеру, Романа Шухевича, фундаментальний збірник документів "Українське державотворення. Акт 30-го червня 1941 року", праця "Марксизм-ленінізм про українське національне питання".

На честь роковин Центр досліджень визвольного руху проведе сьогодні у Львові в другій половині дня презентацію книги "Українська скорбна мати", яка присвячена матері Василя Кука - Парасковії. Її життя було сповнене трагізму та материнської незламності. Вона втратила п`ятьох із восьми дітей, пережила радянську та німецьку окупації, конфіскацію майна та ув`язнення в тюрмі і каторгу в "Тайшетлазі". Місцем для представлення книги в рамках XVI Міжнародного форуму видавців вибрано Меморіал пам`яті жертв окупаційних режимів "Тюрма на Лонцького", який створюється з ініціативи громадськості на базі колишньої в`язниці-катівні. Саме тут півстоліття тому в одній із камер відбувала покарання за свої ідейні погляди і за своїх дітей проста селянка, котра стала символом українського жіноцтва і його ролі у боротьбі за незалежну Україну.

ЛЬВІВ, 12 вересня.

Ігор Бачун - УКРІНФОРМ


13 жовтня 2006 Останньому головнокомандуючому УПА СОУ вручала орден "Хрест за заслуги"


: 920 | : Петро_ЛИСЕНКО | : Василь Кук, УПА | : 5.0/1
: 0

[ | ]

"Спілка офіцерів України (СОУ) є всеукраїнською неприбутковою громадською організацією військово-патріотичного спрямування, яка об'єднує на добровільних засадах громадян України: військовослужбовців-офіцерів, прапорщиків і мічманів кадру, зарахованих до Збройних Сил України до запровадження військової служби за контрактом, ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, курсантів (слухачів) випускних курсів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи, що здійснюють підготовку спеціалістів для військових формувань України, військової служби за контрактом, за призовом, запасу і у відставці Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів, Міністерства з надзвичайних ситуацій, військовослужбовців які проходять службу у резерві (надалі - Збройних Сил України), а також громадян офіцерів (старшин) - ветеранів військових формувань, які брали участь у визвольних змаганнях за незалежність України..."

ОФІС ВГО СПІЛКИ ОФІЦЕРІВ

переглянути збільшену мапу
Логін:
Пароль:НОВИНИ  © ВГО СОУ


Пошук

Календар

«  Вересень 2009  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Наші друзі та партнери

Пам’ятай про Крути [Vox.com.ua] Портал українця
Пиши українськоюЕвропейський конгрес українців
Українці УгорщиниСпілка українців у Португалії інтернетвидання -Українці у Португалії-
Український радіопортал - Украинский радиопортал
 ПРОСВІТА - КРИВИЙ РІГ
Воєнна історіяЧасопис Промінь Просвіти
zampolit
Українське життя в Севастополі
Український козацький портал

Сайти осередків СОУ

Кнопка ВОО СОУ
Кнопка КРоСОУ

Тернопільська СОУ


  • При використанні інформації посилання на  www.portsou.at.ua  бов’язкове.
  • Зміст матеріалів на сторінках сайту не завжди відображає офіційну позицію Всеукраїнської громадської організації СПІЛКИ ОФІЦЕРІВ УКРАЇНИ і адміністрації сайту.
  • Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст рекламних банерів, які надає сервіс "Ucoz".
  • Відповідальність за точність наведених фактів, цифр, та імен несуть автори матеріалів.
                                                         
Locations of visitors to this page

© Портал українських офіцерів
(Спілки офіцерів України)
2022

E-mail редакції: rigsou@ukr.net
Використовуються технології uCoz