Шахи віддавна були улюбленим видом спорту українських офіцерів. Однак особливу увагу і повагу з-поміж лав наших військовиків свого часу прищепив цій стародавній грі саме колишній заступник начальника відділу контррозвідки з боротьби з оргзлочинністю та корупцією Служби безпеки України, депутат двох скликань, віце-президент Шахової федерації України Анатолій Васильович Єрмак.
Історія життя Анатолія Васильовича – це літопис сходження на небосхилі української історії справжньої, достойної, принципової Людини. Анатолій Єрмак народився 5 серпня 1955 року в селі Кінські Роздори Пологівський район Пологівського району Запорізька область Запорізької області в родині службовців. Працював в органах КДБ СРСР: з 1979 по 1994 р.р. пройшов шлях від оперуповноваженого райвідділу до заступника начальника відділу контррозвідки з боротьби з оргзлочинністю та корупцією Служби безпеки України.У 1986 році брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. У 1994 та 1998 році народ обрав Єрмака до Верховної Ради України.
Під час свого депутатства він у різний час був членом комітетів з питань боротьби з оргзлочинністю та корупцією, а також з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Входив до складу депутатського об'єднання «Антимафія», разом з народним депутатом України Григорій Омельченко Григорієм Омельченко, став автором низки заяв про корупцію в середовищі високопосадових українських чиновників, безпосередньо розробляв законопроекти про боротьбу з корупцією, про посилення відповідальності за посадові злочини.
Анатолій Єрмак був членом Центральної Ради Українська республіканська партія «Собор» Української республіканської партії «Собор», почесним президентом Всеукраїнської федерації «Спас», віце-президентом Федерації шахів України. Був він і одним з ініціаторів створення Спілки офіцерів України.
У 1998 році стає ініціатором створення та першим Головою Всеукраїнської громадської організації Товариство Нестора Махна «Гуляй-Поле», яке об'єднало визначних діячів науки, освіти, культури, мистецтва та політики, а також громадські організації. Зокрема, до складу колективних членів Товариства увійшли Всеукраїнська асоціація «Афганці Чорнобиля» та Всеукраїнська федерація «Спас». 2001 року в м. Запоріжжя створюється міська асоціація «Захистимо Хортицю» президентом якої стає А. В. Єрмак.
Однією з головних заслуг Анатолія Єрмака є його активна робота в об'єднанні зусиль талановитих людей, патріотів рідної землі в діяльності по збереженню і примноженню національних надбань, встановленню та донесенню історичної правди про мужніх синів і дочок України, вихованню на духовних началах української еліти. Анатолій Єрмак трагічно загинув в автомобільній катастрофі на трасі Запоріжжя— Маріуполь 11 лютого 2003 року.
Міжнародний Кубок Єрмака (усього їх було проведено вісім) – то було змагання, ініційовані Анатолієм Єрмаком, в яких викохувалася майбутня еліта українських шахів. Анатолій Васильович був присутній під час блискавичних перемог українських шахістів на світових аренах.
10 квітня 2010 року у Києві відбувся Перший Всеукраїнський шаховий турнір - Меморіал члена спілки офіцерів України, депутата Верховної Ради України минулих скликань - підполковника Анатолія Єрмака серед військовослужбовців, ветеранів Збройних Сил України, інших військових формувань, правоохоронних органів. У командних змаганнях з швидких шахів (15 хв. на партію) прийняло участь 10 команд з усієї України.
Цьогоріч змагання проводилися як серед членів Спілки офіцерів України, так і окремо з-поміж членів виконкому СОУ. Уперше, зусиллями Проводу СОУ, було запроваджено і перехідний Кубок Єрмака, який цього року вирушив до Львова (львів`яни перемагають у Кубку вдруге), і персональні кубки за перші три місця.
Учасники основної сітки (10 осіб) мали кожен 10 хвилин на роздуми в партії. видкоплинний турнір виявився захоплюючим та інтригуючим. Перше місце та два кубки (перехідний та персональний) з результатом 9 перемог 9 можливих посів у турнірі Олександр Смолкін (кандидат у майстри спорту, м.Львів). Срібло з 8 очками виборов Віктор Личкін (Вінницька СОУ). Київ також не залишився без медалей: 7 залікових очок і бронзовий персональний кубок у гросмейстера Юрія Хомутенка. Решта учасників посіли такі місця: 4.Шилін (Крим, 6 очок), 5.Мельник (5), 6. Квітка (Кіровоградська, Олександрія, 4), 7. Ніконенко (3).
Перемогу на турнірі виконкомівців здобув капітан ІІ рангу Олексій Сискін (Севастополь), срібло – у голови Київської обласної організації СОУ, підполковника Петра Шапочука (Біла Церква).
Кубки, медалі та пам’ятні призи переможцям вручали сини Анатолія Васильовича Єрмака Олександр та Віталій Єрмаки. І це також було вперше в історії.
Головне, проте, як сказав голова Спілки офіцерів України, капітан І рангу Євген Олександрович Лупаков, було не тільки здобувати призові місця, як «долучитися до справи вшанування найкращих синів на цій українській землі». У такій світлій, урочистій атмосфері турнір було завершено.
Віталій Квітка,
віце-президент ГО «Українське капеланство», прес-аташе «Спілки офіцерів України» (Олександрійська організація СОУ), член НСЖУ та підхорунжий степового-морського Українського козацтва.
Фото порталу.