Офіційні сайти відомств




Статті

Головна » Статті » Аналітичні статті » Нац. безпека і оборона

СОЦІАЛЬНИЙ І ПРАВОВИЙ ЗАХИСТ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ... АБО ЩО ВІД НЬОГО ЗАЛИШИЛОСЬ (ч. 1)
Розмірковуючи на таку делікатну тему, як соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей, спробуємо бути максимально коректними та об’єктивними. А щоб цього досягти, всі твердження "скріпимо” витягами із законодавства та коментарями кваліфікованих спеціалістів.
Спочатку наведемо "солодке” слово законодавства, що так вабить охочих вступити до лав Збройних Сил, — преамбулу до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”. Звучить вона так: "Цей Закон відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей, встановлює єдину систему їхнього соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їхніх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їхнього конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі”.
І як, подобається? Чи ви ще не цілковито впевнені? В такому разі є ще й такі тези: "Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів”. Бучні і багатообіцяючі слова. Слова, слова, слова…
Давайте все ж дізнаємось, що це за такий "обсяг”? В Європейських країнах, як у орієнтирі, про який так довго нам тлумачать, та в США військовослужбовці належать до соціально захищеного середнього прошарку суспільства. Будинок на сім’ю, що складається з чотирьох членів, площею 150 — 200 кв. м, дві машини (не розкішні, проте надійні), достатня кількість грошей для навчання дітей в внз, можливість щорічно проводити відпустку за кордоном. Ось далеко не весь перелік визнаних показників життя цього прошарку. Отже "славнозвісний обсяг” має бути подібний до цього переліку? Де ж так... Ми часто чуємо: "Україна — молода держава”, "ми на важкому, але правильному шляху розвитку”. Все так, от тільки ці слова зазвичай виголошують люди, які й гадки не мають, що таке жити на межі бідності. Мізерне грошове забезпечення, відсутність житла, безкінечна заборгованість держави перед військовиками, підзаробіток під час відпусток та вночі — ці фактори вже давно стали неодмінними супутниками нашого військовослужбовця — основи середнього соціального класу України.
Добігає кінця 2009 рік, на порозі — вибори Президента України. Кожен з кандидатів "тягне на себе ковдру”, присвоює собі все більше досягнень та "відхрещується” від невдач та прорахунків. Обіцянки заполонили екрани телевізорів, впадають у вічі з яскравих постерів на вулиці: "Країну врятує боєздатна армія”, "Військовослужбовцям — квартири” і тому подібне. Ще б пак, військовики — непоганий електорат, те що треба: люди, які 18 років живуть на обіцянках, "з’їдять” їх і тепер (ми ж, боронь Боже, не в Чилі, де з військовими вже давно не жартують).

1. Заборгованість як основа грошового забезпечення військовослужбовців.

Згідно із Законом України "Про соціальний і правовий захист...” держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення.
Грошове забезпечення військовослужбовця включає: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні та одноразові додаткові види грошового забезпечення. Простіше кажучи, це індексація, матеріальна допомога, грошова допомога на оздоровлення та підйомна допомога. Окремою статтею розраховуються витрати на відрядження та проїзд військовослужбовців. Але так вже сталося, що сучасний військовослужбовець ЗС України повинен бути готовий викласти ці кошти зі своєї кишені, а потім сподіватись на їхнє подальше повернення, мовляв, квитанція до квитанції — може колись повернуть.
Сьогодні середній дохід сімей військовослужбовців складає: військовослужбовців військової служби за контрактом — близько 1100 грн., молодих офіцерів — близько 2300 грн., старших офіцерів — близько 3000 грн. Що це за суми? Невже ці кошти відповідають законодавству: "Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.” Як "закріплює” — очевидно: за дев’ять місяців цього року лави Збройних Сил покинули 2000 контрактників та 300 офіцерів. Законом України "Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати” з 1 січня 2010 року встановлено прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць; 825 гривень (дітей до 6 років — 755 грн., до 18 років — 901 грн., працездатних осіб — 869 грн.). Тобто контрактник, що одержує 1100 гривень, окрім себе не може забезпечити ні своєї дитини, ні дружини, ні допомогти батькам. Як після цього ми можемо віднести його до соціально захищеного середнього класу? Як ще "розхвалювати” військову службу, щоб було кому захищати країну?
Стаття 1.2 Закону України "Про соціальний і правовий захист...” проголошує: "Нормативно-правові акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги військовослужбовців та членів їхніх сімей, є недійсними”. А хіба ці "жорсткі” фінансові рамки, в які сьогодні "затиснуті” наші військовики, не обмежують прав людини? Віднімемо від цих "копійок” ще заборгованість. Станом на 1.09.2009 у Військово-Морських Силах ЗС України вона складає 3 млн. 932. тис. 400 грн. тільки грошового забезпечення (індексації). Не виплачено матеріальної допомоги на 3 млн. 814 тис. грн. та грошової допомоги на оздоровлення в сумі 4 млн. 362 тис. 300 грн. Це ті кошти, які хоча б частково повинні були покращити фінансовий стан. Більше того, не повернено 332 тис. 500 грн., витрачених військовослужбовцями на відрядження.
Стаття 9.1. "Продовольче, речове та інше забезпечення” визначає такий вид виплати, як підйомна допомога. При переїзді військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, а також тих, хто перебуває на кадровій військовій службі, на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв’язку з призначенням на військову посаду виплачується допомога на благоустрій. Її розмір складає одне місячне грошове забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена сім’ї. Так от, заборгованість за цією статтею у Військово-Морських Силах ЗС України склала 225 тис. 800 грн. Потрібно зауважити, що головним чином від невиконання цієї статті "потерпають” лейтенанти, які, прибувши на місце служби, тільки за піднайом житла змушені віддати половину грошового забезпечення (яке на той момент ще не нараховане).
— Умови, в яких зараз опинились військовослужбовці ЗС України, м’яко кажучи, неприйнятні. Якщо державна політика з приводу фінансування не зміниться, це призведе до соціальної незадоволеності у війську. Висококваліфіковані офіцери в пошуках кращої зарплатні будуть змушені шукати роботу в приватних структурах. Важко буде "завербувати” контрактників, знайти претендентів для вступу до вищих військових навчальних закладів, — каже начальник відділення військово-соціальної роботи управління з виховної та соціально-психологічної роботи командування Військово-Морських Сил ЗС України капітан 2 рангу Аркадій Степаненко.
Змістом державної соціальної політики повинна стати докорінна зміна системи соціального захисту військовослужбовців, спрямована на безумовну реалізацію гарантованих Конституцією та законами України прав людини у цій сфері. Соціальні стандарти повинні відповідати потребам гідного життя людини та гарантуватися державою для кожного громадянина незалежно від його зайнятості чи місця проживання. Слід припинити практику розроблення проектів законів, які встановлюють пільги чи соціальні виплати, не забезпечені можливостями Державного бюджету.

Далі буде

ФЛОТ УКРАЇНИ

Категорія: Нац. безпека і оборона | Додав: Петро_ЛИСЕНКО (26.11.2009)
Переглядів: 1971 | Теги: соціальні гарантії | Рейтинг: 4.8/4
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

"Спілка офіцерів України (СОУ) є всеукраїнською неприбутковою громадською організацією військово-патріотичного спрямування, яка об'єднує на добровільних засадах громадян України: військовослужбовців-офіцерів, прапорщиків і мічманів кадру, зарахованих до Збройних Сил України до запровадження військової служби за контрактом, ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, курсантів (слухачів) випускних курсів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи, що здійснюють підготовку спеціалістів для військових формувань України, військової служби за контрактом, за призовом, запасу і у відставці Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів, Міністерства з надзвичайних ситуацій, військовослужбовців які проходять службу у резерві (надалі - Збройних Сил України), а також громадян офіцерів (старшин) - ветеранів військових формувань, які брали участь у визвольних змаганнях за незалежність України..."





ОФІС ВГО СПІЛКИ ОФІЦЕРІВ

переглянути збільшену мапу



НОВИНИ  © ВГО СОУ






Пошук

Календар


Наші друзі та партнери

Пам’ятай про Крути [Vox.com.ua] Портал українця
Пиши українськоюЕвропейський конгрес українців
Українці УгорщиниСпілка українців у Португалії інтернетвидання -Українці у Португалії-
Український радіопортал - Украинский радиопортал
 ПРОСВІТА - КРИВИЙ РІГ
Воєнна історіяЧасопис Промінь Просвіти
zampolit
Українське життя в Севастополі
Український козацький портал

Сайти осередків СОУ

Кнопка ВОО СОУ




Кнопка КРоСОУ

Тернопільська СОУ

  • При використанні інформації посилання на  www.portsou.at.ua  бов’язкове.
  • Зміст матеріалів на сторінках сайту не завжди відображає офіційну позицію Всеукраїнської громадської організації СПІЛКИ ОФІЦЕРІВ УКРАЇНИ і адміністрації сайту.
  • Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст рекламних банерів, які надає сервіс "Ucoz".
  • Відповідальність за точність наведених фактів, цифр, та імен несуть автори матеріалів.
                                                         
Locations of visitors to this page

© Портал українських офіцерів
(Спілки офіцерів України)
2025

E-mail редакції: rigsou@ukr.net




Використовуються технології uCoz