Офіційні сайти відомств
Статті

Головна » Статті » Аналітичні статті » Нац. безпека і оборона

”Російська розвідка надавала таємну підтримку сепаратистам у Криму та Одесі” - Тарас Кузьо
Після обрання Віктора Януковича президентом Росія почала вимагати від нього знову допустити представників Федеральної служби безпеки на територію розміщення Чорноморського флоту в Криму. Команда Януковича погоджується на більшість із цих вимог. Навіть попри те, що вони вигідні російській, а не українській національній безпеці.

19–20 травня в Одесі голова Служби безпеки України Валерій Хорошковський та голова ФСБ Олександр Бортніков підпишуть документи, що дозволять повернення офіцерів ФСБ. Згідно з попередніми даними, відновлять той самий рівень співробітництва між СБУ та ФСБ, що існував від 2000 року, коли Володимир Путін став президентом Росії, до 2009-го. Єдина можлива відмінність — прізвища офіцерів мають бути узгоджені з українською стороною, що стане простою формальністю.

Кількість офіцерів ФСБ буде пропорційною до кількості особового складу Чорноморського флоту. Це може викликати певні проблеми, оскільки Росія завжди надавала суперечливі дані щодо кількості своїх військ в Україні.

Більш суперечливе питання полягає в тому, чи офіцери ФСБ, які належать до служби контррозвідки, отримають право проводити оперативно-пошукову роботу в Україні. Російське законодавство дозволяє таку діяльність у будь-якій точці світу, де розташована ФСБ. Проте українське законодавство надає право діяти на рідній території лише українським силовикам.

Колишній голова СБУ Валентин Наливайченко зазначав, що перебування офіцерів ФСБ у Севастополі з 2000-го було незаконним. Цю угоду він анулював 2009 року. Офіцери ФСБ передислокувалися з України до Новоросійська.

Перша група офіцерів ФСБ прибула до України до підписання відповідних документів в Одесі. Вони готуються до здійснення спільних антитерористичних маневрів разом із СБУ.

Водночас Валентин Наливайченко вважає, що в СБУ є достатньо ресурсів упоратися з будь-якою загрозою Чорноморському флоту. Українська спецслужба має новий потужний контррозвідувальний підрозділ, який працює в Сімферополі, Севастополі та інших містах Криму. Цей підрозділ, додав він, ідеально годиться для захисту Чорноморського флоту.

— Нам не потрібна допомога чи фізична присутність іноземних спецслужб, — сказав екс-керівник СБУ.

Критики довгострокового перебування на території України ФСБ та Чорноморського флоту наголошують, що вони навпаки притягуватимуть тероризм і, відповідно, загрозу безпеці України.

Партія регіонів щиросердно підтримала вторгнення російських військ до Грузії
— І найбільш важливим є те, що російська контррозвідка на нашій території здійснювала недружні акти,

— відверто додав Наливайченко. — В тому числі вербувальні підходи та підходи до секретоносіїв, порушуючи Кримінальний кодекс України.

2009 року росіянам закидали відверте шпигунство в Україні. Після одного з доведених випадків групу російських офіцерів депортували.

Російська розвідка також надавала таємну підтримку сепаратистам, антинатівським та антиамериканським групам у Криму та Одесі. Починаючи з 2005-го, ці протестуючі на півострові почали заважати проведенню спільних військових навчань України та НАТО. ФСБ таємно підтримувала моряків Чорноморського флоту, які вдягали цивільний одяг та маскувалися під місцевих під час протестів.

Повернення офіцерів ФСБ до Криму матиме три наслідки.

Перший. Багатьох цікавить те, чому президент Віктор Ющенко згаяв стільки часу перед тим, як звернутися до проблеми національної безпеки України в Криму. Угоду про перебування ФСБ на українській території не скасовували аж до четвертого року його перебування при владі.

Питання національної безпеки президент Ющенко підняв лише в останній місяць свого терміну, коли відправив запит до Конституційного суду щодо конституційності перебування іноземних військових баз на території України. Суд відмовився розглядати цей запит, посилаючись на його неналежну юридичну підготовку. А 27 квітня цього року український парламент проголосував за подовження терміну перебування Чорноморського флоту на території України на 25–30 років.

Другий. Повернення ФСБ не матиме нічого спільного з протидією тероризму. Проте тісніше переплівши українську та російську політики безпеки, призведе до триступеневих наслідків:

— знизить рівень співпраці України з НАТО в межах програми ”Партнерство заради миру” та сприятиме активізації спільних українсько-російських військових програм;

— сусідні країни стануть свідками того, як Україна заохочуватиме шпигунство Росії із власної території;

— поставить крапку у тісних відносинах України та Грузії, що тривали два десятиліття.

Нагадаю, 2008 року Партія регіонів Віктора Януковича стала єдиною політичною силою на теренах СНД, яка щиросердно підтримала вторгнення російських військ до Грузії, проігнорувала факт використання кораблів Чорноморського флоту у військових операціях та прихильно поставилася до розчленування Грузії.

Третій. Ключовим завданням Росії на наступні чотири декади є встановлення спільної власності (кондомініум) над Севастополем та Кримом. Такий крок назавжди обмежить суверенітет України та її здатність проводити самостійну зовнішню політику.

Тарас КУЗЬО
Газета по-українськи

Категорія: Нац. безпека і оборона | Додав: PORTAL_SOU (19.05.2010)
Переглядів: 466 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

"Спілка офіцерів України (СОУ) є всеукраїнською неприбутковою громадською організацією військово-патріотичного спрямування, яка об'єднує на добровільних засадах громадян України: військовослужбовців-офіцерів, прапорщиків і мічманів кадру, зарахованих до Збройних Сил України до запровадження військової служби за контрактом, ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, курсантів (слухачів) випускних курсів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи, що здійснюють підготовку спеціалістів для військових формувань України, військової служби за контрактом, за призовом, запасу і у відставці Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів, Міністерства з надзвичайних ситуацій, військовослужбовців які проходять службу у резерві (надалі - Збройних Сил України), а також громадян офіцерів (старшин) - ветеранів військових формувань, які брали участь у визвольних змаганнях за незалежність України..."

ОФІС ВГО СПІЛКИ ОФІЦЕРІВ

переглянути збільшену мапу
Логін:
Пароль:НОВИНИ  © ВГО СОУ


Пошук

Календар


Наші друзі та партнери

Пам’ятай про Крути [Vox.com.ua] Портал українця
Пиши українськоюЕвропейський конгрес українців
Українці УгорщиниСпілка українців у Португалії інтернетвидання -Українці у Португалії-
Український радіопортал - Украинский радиопортал
 ПРОСВІТА - КРИВИЙ РІГ
Воєнна історіяЧасопис Промінь Просвіти
zampolit
Українське життя в Севастополі
Український козацький портал

Сайти осередків СОУ

Кнопка ВОО СОУ
Кнопка КРоСОУ

Тернопільська СОУ

  • При використанні інформації посилання на  www.portsou.at.ua  бов’язкове.
  • Зміст матеріалів на сторінках сайту не завжди відображає офіційну позицію Всеукраїнської громадської організації СПІЛКИ ОФІЦЕРІВ УКРАЇНИ і адміністрації сайту.
  • Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст рекламних банерів, які надає сервіс "Ucoz".
  • Відповідальність за точність наведених фактів, цифр, та імен несуть автори матеріалів.
                                                         
Locations of visitors to this page

© Портал українських офіцерів
(Спілки офіцерів України)
2020

E-mail редакції: rigsou@ukr.net
Використовуються технології uCoz