Офіційні сайти відомств




Статті

Головна » Статті » Аналітичні статті » Нац. безпека і оборона

СОЦІАЛЬНИЙ І ПРАВОВИЙ ЗАХИСТ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ… АБО ЩО ВІД НЬОГО ЗАЛИШИЛОСЬ (ч.2)
2. Контрактна армія: сумно аж за край…

У ході виконання плану виховної та соціально-психологічної роботи на кораблях та в частинах Військово-Морських Сил Збройних Сил України було проведено військово-соціологічне дослідження: "Аналіз соціально-демографічних характеристик військовослужбовців служби за контрактом, їх установок щодо служби у Військово-Морських Силах Збройних Сил України”. Під час дослідження було опитано 1050 військовослужбовці з 14 військових частин. Що ж воно виявило?
Було встановлено основні соціально-демографічні дані військовослужбовців військової служби за контрактом. Так, опитування показало, що за соціальним походженням 73,6 % респондентів — вихідці із сімей робітників та селян і більшість з них — 79,8% — не старші 30 років. Цікаво, ці числа свідчать про підвищення рейтингу професії військовослужбовця серед молоді? Невже все більше людей бажають поєднати своє життя із захистом Батьківщини? Чи це економічна криза "підіграла” військкоматам, і люди погоджуються хоча б на що-небудь, мовляв, це краще, ніж нічого? Щоб з’ясувати це, у тестуванні було сформульовано наступне запитання: "Вкажіть найважливіші причини, з яких ви прийняли рішення служити за контрактом?”. 46% вказали на те, що одна з головних причин – стабільність матеріального і соціального стану, мовляв, "грошове забезпечення, хоча і невелике, отримую без затримок — у наш складний час це не так вже і мало”. 31% опитаних погодились з твердженням: "Не було можливості працевлаштуватися”. І лише 13,2% відповіли: "Хотів би присвятити цьому своє життя, це моє покликання”. Тобто приблизно дві третини контрактників служать, так би мовити, "з примусу”. Чи не створює це ризику взагалі залишитись без війська? Адже 31% військовослужбовців за контрактом готові, як тільки знайдуть краще місце праці, розірвати угоду з Міністерством оборони України (причин для цього вистачає). Ще одна третина просто "переживає” загальнодержавну скруту у війську. І лише кожен 10-й контрактник пішов на службу не з прагматичних міркувань, а за "покликом душі”. Відсоток не великий, чи не так?
Далі цікавіше: 24,3% "прогнозованих” професіоналів підписують свій контракт з "науковим ступенем” — повна середня освіта. Це при тому, що строкову військову службу вони не проходили. Невже на нас чекає армія "професійних школярів”? Первинну підготовку військовослужбовці служби за контрактом набувають у спеціальних навчальних центрах, матеріально-технічна база яких залишилася, як правило, ще з часів СРСР, тобто морально і фізично застаріла і вимагає докорінної модернізації, що також коштує недешево. Пізніше контрактник, отримавши базові знання та ближче познайомившись з далекою від ідеальної військовою службою, часто не має намірів продовжувати служити. На це вказали 50% опитаних: " Служу без особливого бажання, але розумію, що до закінчення терміну контракту необхідно дослужити більш-менш сумлінно”. 17,9% відповіли: "У службі за контрактом розчарувався, маю намір звільнитися ще до закінчення терміну контракту”.
Розчарування викликали і показники професійних навичок: 42,6% респондентів визнали, що рівень їхньої підготовки недостатній, але такий, що дозволяє виконувати службові обов’язки. Натомість 3,8% погодились з тим, що виконувати службові обов’язки важко через незадовільний рівень знань.
На сьогодні у Збройних Силах України практично відсутні належні соціально-побутові умови не тільки для військовослужбовців контрактної служби, а й для офіцерського корпусу. Фонди службового житла для військовослужбовців служби за контрактом створюються головним чином шляхом переобладнання казарм під гуртожитки. Протягом 2004 — 2008 років для військовослужбовців зазначеної категорії у Військово-Морських Силах ЗС України було переобладнано 9 будівель (казарм) загальною площею 12860,6 кв.м на 653 ліжко-місць. Тобто забезпеченість військовослужбовців служби за контрактом житлом складає 6,7% від потреби. Але ліжко-місце може лише деякою мірою задовольнити неодружених, і те тільки на певний термін. Потрібно зауважити, що штатна чисельність військовослужбовців військової служби за контрактом у Військово-Морських Сил Збройних Сил України складає 9284 особи, а укомплектовано військовослужбовцями визначеної категорії лише 5514 посад (що ж буде, якщо добрати решту — 3770 чоловік?!).
Поза увагою чомусь залишається необхідність додаткового створення таких обов’язкових елементів військових містечок, як дитячі садки, школи, місця праці для дружин військовослужбовців. На це вказує наявність проблемних гарнізонів у Військово-Морських Силах ЗС України: Феодосія, Перевальне, Очаків, Новофедорівка, Новоозерне. Відсутність дошкільних дитячих закладів Міністерства оборони України у вказаних проблемних гарнізонах (у тому числі й в Севастополі) виключає можливості влаштування дітей військовослужбовців. Без додаткових коштів великою проблемою стане і медичне забезпечення членів сімей військовослужбовців служби за контрактом.
Найбільше невдоволення у цієї категорії військовослужбовців викликають низьке грошове забезпечення — 88,2% респондентів, житлові умови — 60,9% респондентів та речове забезпечення — 53,5% респондентів. Так, при цьому у 57,6% військовослужбовців грошей вистачає тільки на продукти харчування і найнеобхідніше, а 24,4% — грошей абсолютно не вистачає, їм доводиться відмовляти собі навіть у такому, як продукти, ліки.
Серед інших причин, які обумовлюють невдоволення військовослужбовців умовами проходження своєї служби за контрактом, на думку опитаних, є: правова незахищеність — 27,6%, неможливість забезпечити матеріальні потреби — 69%, невирішеність житлових проблем, несприятливі побутові умови — 57,7%, відсутність можливостей і перспектив службового зростання — 29,8%, порушення нормованості робочого дня — 23,6%, незадовільні побутові умови організації служби — 21%, відсутність можливостей для повноцінного відпочинку — 30,2%.
Для хоча б часткового вирішення цих проблем конче потрібні термінові додаткові асигнування у сферу оборони. 3500 гривень — така сума, на думку опитаних, адекватна працезатратам. Важливо врахувати і те, що встановлення рівня грошового утримання військовослужбовців служби за контрактом у Збройних Силах на рівні бажаного неможливе без відповідного збільшення аналогічного показника для молодших і, безперечно, старших офіцерів усіх без винятку силових структур. Це, у свою чергу, призведе до додаткових витрат з державного бюджету.
При цьому ні за яких обставин неприпустимим є скорочення витрат на заходи щодо бойової та оперативної підготовки військ, а також на розроблення, закупівлю та прийняття на озброєння нових зразків озброєння і військової техніки — це приорітетні напрямки на шляху встановлення професійної контрактної армії. Адже армія, в якій бойова підготовка відсутня, а озброєння та військова техніка застарілі, вже сама по собі нікому не потрібна.

Далі буде.

ФЛОТ УКРАЇНИ

Категорія: Нац. безпека і оборона | Додав: Петро_ЛИСЕНКО (26.11.2009)
Переглядів: 1081 | Теги: соціальні гарантії | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

"Спілка офіцерів України (СОУ) є всеукраїнською неприбутковою громадською організацією військово-патріотичного спрямування, яка об'єднує на добровільних засадах громадян України: військовослужбовців-офіцерів, прапорщиків і мічманів кадру, зарахованих до Збройних Сил України до запровадження військової служби за контрактом, ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, курсантів (слухачів) випускних курсів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи, що здійснюють підготовку спеціалістів для військових формувань України, військової служби за контрактом, за призовом, запасу і у відставці Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів, Міністерства з надзвичайних ситуацій, військовослужбовців які проходять службу у резерві (надалі - Збройних Сил України), а також громадян офіцерів (старшин) - ветеранів військових формувань, які брали участь у визвольних змаганнях за незалежність України..."





ОФІС ВГО СПІЛКИ ОФІЦЕРІВ

переглянути збільшену мапу
Логін:
Пароль:



НОВИНИ  © ВГО СОУ






Пошук

Календар


Наші друзі та партнери

Пам’ятай про Крути [Vox.com.ua] Портал українця
Пиши українськоюЕвропейський конгрес українців
Українці УгорщиниСпілка українців у Португалії інтернетвидання -Українці у Португалії-
Український радіопортал - Украинский радиопортал
 ПРОСВІТА - КРИВИЙ РІГ
Воєнна історіяЧасопис Промінь Просвіти
zampolit
Українське життя в Севастополі
Український козацький портал

Сайти осередків СОУ

Кнопка ВОО СОУ




Кнопка КРоСОУ

Тернопільська СОУ

  • При використанні інформації посилання на  www.portsou.at.ua  бов’язкове.
  • Зміст матеріалів на сторінках сайту не завжди відображає офіційну позицію Всеукраїнської громадської організації СПІЛКИ ОФІЦЕРІВ УКРАЇНИ і адміністрації сайту.
  • Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст рекламних банерів, які надає сервіс "Ucoz".
  • Відповідальність за точність наведених фактів, цифр, та імен несуть автори матеріалів.
                                                         
Locations of visitors to this page

© Портал українських офіцерів
(Спілки офіцерів України)
2024

E-mail редакції: rigsou@ukr.net




Використовуються технології uCoz