Офіційні сайти відомств




Статті

Головна » Статті » Аналітичні статті » Нац. безпека і оборона

Олександр Палій: Я не виключаю свідомого розвалу української армії
Україна стоїть перед небезпекою неспроможності захистити свої національні інтереси. За активізації реальних військових загроз іззовні українська влада свідомо не звертає увагу на потреби армії, яка фактично втратила боєздатність.

Протягом останнього місяця активізувалися розмови про військові загрози для України. В першу чергу, йдеться про загрозу з боку Росії, парламент якої не так давно в першому читанні затвердив законопроект про право на використання підрозділів своїх збройних сил на території інших держав.

У відповідь Президент Віктор Ющенко видав указ про перевірку боєздатності Збройних сил України. Крім того, українська інтелігенція звернулася до країн-гарантів безпеки України згідно з Будапештським меморандумом 1994 року: просить скликати міжнародну конференцію для забезпечення реальних гарантій нашій державі.

В той самий час, в багатьох експертних колах б’ють на сполох – українська армія ослаблена, захищати Україну нікому. Адже з кожним роком українські збройні сили все менше фінансуються.

Уряд передбачив у бюджеті на 2010 рік на потреби оборони 12,7 млрд. грн., у той час як для відновлення боєздатності потрібно закласти від 32 млрд. грн.

Український уряд передбачив у бюджеті на 2010 рік на потреби оборони 12,7 млрд. гривень. Хоча, за переконанням експертів, мінімальна потреба армії на наступний рік складає майже 20 млрд. грн. Проте ця сума забезпечить лише виживання ЗСУ. Адже для розвитку і відновлення боєздатності потрібно закласти від 32 млрд. грн.

При цьому з тих 12,7 млрд., які передбачив уряд у проекті бюджету, лише 8,2 млрд. грн. планується виділити за загальним фондом. Решту – за спеціальним.

У чому недоліки такої урядової математики, чи дійсно Україна стоїть перед загрозою військового втручання у коментарі Новинареві розповів провідний експерт Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при МЗС України Олександр Палій.


Фінансування армії через спеціальні фонд – наскільки це прийнятна практика для Збройних сил України?


У нас склалася дуже негативна тенденція, коли армію фінансують частково за основною статтею і частково за спецфондом. Спецфонд ґрунтується на тому, що відбувається певна господарська діяльність в армії. І фактично, якщо армія продає частину якогось свого надлишкового озброєння, вона отримує можливість хоча б наповнити власний бюджет. Тобто армії кажуть – ви собі щось продайте і живіть з того.

Змушувати армію займатися комерційними речами – це цілковите безглуздя

Але це категорично неприйнятно. Змушувати армію займатися комерційними речами – це цілковите безглуздя. Армія повинна фінансуватися і займатися своїми безпосередніми справами.

Крім того, цей спецфонд хронічно досі не добирався. Збройним силам можливо його наповнити на один мільярд, півмільярда, але армія ніколи не продавала на 4 млрд. грн., що зараз прописано в бюджеті. Закладені гроші через спецфонд – це просто замилювання очей і демонстрація того, що фактично уряд не націлений фінансувати армію.

Якщо виходити з тієї суми, яку закладено у бюджет, на що ЗСУ можна розраховувати у наступному році?

Це дуже критичний показник в тому сенсі, що 80% коштів, прописаних у бюджеті, направлені на утримання Збройних сил, і лише 1% чи 2% з основного фонду піде на розвиток та закупівлю озброєнь.

Насправді на розвиток і закупівлю озброєнь треба закладати до 40% від усього оборонного бюджету. Зараз маємо цілком катастрофічну цифру, яка свідчить про розвал Збройних сил. Адже з таким фінансуванням жодного навчання не може бути проведено. Я вже не кажу про закупівлю зброї.

Для мене це політика, яка спрямована на знищення армії. Фінансування армії, порівняно з фінансуванням проектів, які фактично є розкраданням грошей, просто мізерне. Воно мізерне і в порівнянні з іншими країнами, навіть крихітними.
Представники проурядової партії кажуть, що насправді за попередніх урядів ситуація з фінансуванням була ще гірша.

Такої ситуації з фінансування ЗСУ у нас не було навіть у 1993-1994 роках, коли ми мали гіперінфляцію і ситуація в економіці була складніша, ніж зараз. Але тоді було дуже серйозне ставлення до обороноздатності. І ніхто не ризикнув тоді, завдяки стану у ЗСУ, відхапнути у нас шматок, чи зробити те, що було зроблено з Молдовою чи Грузією.

Такої ситуації з фінансування ЗСУ у нас не було навіть у 1993-1994 роках, коли ми мали гіперінфляцію

Адже на початку 1990-х перед чеченською війною у нас були колосальні проблеми і в Криму, і в інших регіонах. Але тоді російське військове керівництво розуміло, що якщо хоча десята частина з того, що є в Україні, злетить або вистрілить, то це буде колосальний конфлікт, який би проти України неможливо було б виграти. Бо на той час в Україні була велика кількість зброї.

Сьогодні ж у нас навіть втрачається система управління військами, а це те, що втрачається країною в останню чергу. Вона працює, а при цьому стратегічний ресурс країни відключається від енергопостачання. У нас парашутисти вже стрибають з тумбочок, вибачте, замість стрибків з парашутів.

Тому те, що зараз відбувається, я не виключаю, що це свідомий розвал Збройних сил на догоду зовнішнім партнерам. Враховуючи всі попередні кроки Кабінету Міністрів, зокрема газові угоди, які фактично межували з антиукраїнською спрямованістю. Я не виключаю прямого саботажу, змови проти української державності.

З якою метою послаблювати з середини армію? Якщо навіть це робиться на догоду Росії, чи вважаєте ви, що Росія має намір розпочати війну з Україною?

Багато експертів кажуть, що ми, швидше за все, матимемо період дуже жорсткого тиску на Україну з боку Росії. Експерти не виключають воєнних провокацій та воєнних конфліктів. Тому особливу велику увагу нам сьогодні необхідно приділяти Збройним силам України.

Загрози для України зумовлені тим, що Україна немає жодних зовнішніх гарантій безпеки. Тобто, згідно з міжнародними угодами, у нас є можливість лише скаржитися, скликати різні консультації.

Загрози для України зумовлені тим, що Україна немає жодних зовнішніх гарантій безпеки

Натомість, у такій організації як НАТО діє стаття п’ята про колективну оборону, яка визначає, що напад на одну країну є нападом на всіх. Жодних таких гарантій Україна на сьогоднішній день не має ні за Будапештським меморандумом 1994 року, ні за будь-якими іншими угодами.

Крім того, про які іноземні гарантії можна казати, коли у нас навіть не можуть провести спільні навчання. Ми не можемо провести на своїй території іноземні військові навчання лише тому, що Верховна Рада організовано не дає на них дозвіл.

Україна не є військовою наддержавою і не має ядерної зброї, що є дуже вагомим аргументом у всьому світі. Одночасно вона перебуває під надзвичайно потужним зовнішнім тиском з боку країн, які вважають територію України своєю власністю. Тому ми просто зобов’язані дуже серйозно ставитися до власної оборони.

Чи достатньо для обороноздатності країни лише доброго фінансування? Наскільки нині патріотично до України налаштовані самі військові, багато з яких ще виховувалися на радянських традиціях? Дехто навіть припускає можливість диверсій у разі війни.

Що стосується можливості диверсій та різних акцій з боку людей, які орієнтовані на Радянський Союз, Росію та інші держави, які можуть здійснити агресію проти України, то, звичайно, такі варіанти виключати не можна. Але я не виголошував би якісь звинувачення в бік цілих соціальних чи професійних груп.

Я думаю, це питання до компетентних органів України. Але це дійсно серйозна загроза, враховуючи той факт, що у нас є дуже велика кількість людей, зав’язаних на спецслужбах колишнього Радянського Союзу. Вони працюють на дуже високих посадах і насправді створюють велику загрозу для національної безпеки України.

Розпитувала Мар’яна П’єцух, Новинар
Категорія: Нац. безпека і оборона | Додав: Петро_ЛИСЕНКО (05.10.2009)
Переглядів: 1126 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

"Спілка офіцерів України (СОУ) є всеукраїнською неприбутковою громадською організацією військово-патріотичного спрямування, яка об'єднує на добровільних засадах громадян України: військовослужбовців-офіцерів, прапорщиків і мічманів кадру, зарахованих до Збройних Сил України до запровадження військової служби за контрактом, ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, курсантів (слухачів) випускних курсів вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи, що здійснюють підготовку спеціалістів для військових формувань України, військової служби за контрактом, за призовом, запасу і у відставці Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів, Міністерства з надзвичайних ситуацій, військовослужбовців які проходять службу у резерві (надалі - Збройних Сил України), а також громадян офіцерів (старшин) - ветеранів військових формувань, які брали участь у визвольних змаганнях за незалежність України..."





ОФІС ВГО СПІЛКИ ОФІЦЕРІВ

переглянути збільшену мапу
Логін:
Пароль:



НОВИНИ  © ВГО СОУ






Пошук

Календар


Наші друзі та партнери

Пам’ятай про Крути [Vox.com.ua] Портал українця
Пиши українськоюЕвропейський конгрес українців
Українці УгорщиниСпілка українців у Португалії інтернетвидання -Українці у Португалії-
Український радіопортал - Украинский радиопортал
 ПРОСВІТА - КРИВИЙ РІГ
Воєнна історіяЧасопис Промінь Просвіти
zampolit
Українське життя в Севастополі
Український козацький портал

Сайти осередків СОУ

Кнопка ВОО СОУ




Кнопка КРоСОУ

Тернопільська СОУ

  • При використанні інформації посилання на  www.portsou.at.ua  бов’язкове.
  • Зміст матеріалів на сторінках сайту не завжди відображає офіційну позицію Всеукраїнської громадської організації СПІЛКИ ОФІЦЕРІВ УКРАЇНИ і адміністрації сайту.
  • Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст рекламних банерів, які надає сервіс "Ucoz".
  • Відповідальність за точність наведених фактів, цифр, та імен несуть автори матеріалів.
                                                         
Locations of visitors to this page

© Портал українських офіцерів
(Спілки офіцерів України)
2024

E-mail редакції: rigsou@ukr.net




Використовуються технології uCoz